Adolf Hitler’in Hayatına Kısa Bir Bakış: Aşk Hayatı

Adını gerek tarih kitaplarımızda gerekse birçok filmde gördüğümüz Adolf Hitler 20 Nisan 1889 yılında Avusturya’da doğdu. Her ne kadar Alman halkının üstün ırk olduğunu savunsa da aslında kendisi Avusturyalıdır. Birçok şey var askeri hayatı ile ilgili anlatılabilecek lakin ben burada onları anlatmaktan ziyade arka planda kalan ilişkilerine değinmeye karar verdim. Peki nedir Adolf Hitler’in aşk hayatında bu kadar ilgimi çeken? Bildiğiniz üzere Yahudilere pek de iyi davranmamıştır kendisi ve bu nedenle özel hayatında da bu veya buna benzer hareketler sergileyip sergilemediğini merak etmiştim. Lafı fazla uzatmadan hızlı bir bakış atalım şu aşk hayatına.

Bahsedeceğim üç kadın var burada, hikayeleri intiharda birleşen.

Maria Reiter

maria reiter ile ilgili görsel sonucu

Daha 16 yaşında olan Reiter, Obersalzberg’de bulunan bir dükkanda tezgahtarlık yaparken o zamanlar 37 yaşında olan Hitler ile tanışmıştır. Hitler, birçok kez gizli gizli onu izler ve ardından da yemeğe davet eder. Yemekte ise Reiter’e karşı duyduğu arzularını anlatır ve onunla cinsel bir deneyim yaşamak istediğini dile getirir. Reiter bunu reddetmiş olsa dahi gün sonunda Hitler ondan bir öpücük almayı başarır. Bununla birlikte ilişkileri başlar. Reiter’e göre Hiter’in ona duyduğu arzu, evlilik üzerineydi lakin daha 18 yaşını bile doldurmamış bir kız ile adının anılmasının skandallara yol açacağını bildiğinden ilişkisini bitirmek zorunda kalmıştı Hitler.

Bu olayın ardından bunalıma giren Reiter kendini asma girişiminde bulunur. Şansına yakınlarda olan bir akrabası yetişir ve ipi keserek onu son anda kurtarır. Reiter daha sonra bir otel sahibi ile evlenir fakat 1931 yılında boşanırlar. Bu boşanmanın ardından Reiter, Hitler ile tekrar görüştüğünü yazmıştır anı defterine. Birlikte güzel bir gece, Reiter bu geceyi dünyanın en güzel gecesi olarak tanımlar, geçirmişlerdir. O gecenin ardından Hitler, Reiter’e sevgilisi olarak Münih’te kalmasını ister lakin Reiter onunla evlenmek istediğinden dolayı ilişkileri orada sonlanır. Ardından önemli bir Nazi görevlisi olan Kubisch ile evlense de eşini savaşta kaybeder. Eşinin ölümü üzerine, Hitler’in yüz adet kırmızı gül ile taziyelerde bulunduğu söylenir.1992 yılında vefat ettiğinde Adolf Hitler’in ona yazdığı mektuplar bu ilişkinin geride kalan kanıtlarıdır.

Geli Raubal

geli raubal ile ilgili görsel sonucu

4 Temmuz 1908 yılında doğmuş olan Geli, aslında Hitler’in üvey yeğenidir. Babasını iki yaşında kaybeden Geli, 17 yaşına geldiğinde annesinin Hitler’in evinde çalışmaya başlamasını ardından üvey amcası ile yakınlaşmaya başlamıştır. Eczacılık eğitimi almak için üniversiteye başlasa da Hitler ve Nazi Partisi o sıralar yükselişteydi ve Hitler de Geli’nin kendisine yakın olmasını istiyordu. Bu yakınlığın sonucundan kaynaklanan bir şey mi bilinmez ama şoförü Emil Maurice ile ilişkisi olduğunu öğrenince çılgına dönen Hitler, Maurice’i kovup, Geli’yi ise adeta esir hayatına sürüklemiştir. Geli’nin gittiği her yere adamlarından birini yanında göndermiştir. Şarkı söylemek için Viyana’ya gidip orada Linzli biri ile evlenme planları da Hitler tarafından engellenen Geli, 18 Eylül 1938’de Hitler ile bu konuları tartıştıktan sonra intihar etmiştir. Hitler’in Münih’teki evinde Hitler’in tabancası ile intihar etmesi Hitler’i fazlasıyla etkilemiştir. Daha önce Maria Reiter ile yaşamış olduğu ve önemli gibi görülen ilişkisine rağmen Hitler’in yaptığı bir röportajda tek aşık olduğu kadının Geli olduğunu söylemiştir.

Eva Braun

Belki de adını Adolf Hitler ile en çok duyduğumuz isimdir Eva Braun. Bu hikaye diğerlerinden biraz daha farklıdır. Eva 1929 yılında Nazi Partisi’nin fotoğrafçısı olan Hoffman’ın yanında çalışıyordur ve bu sayede 17 yaşındayken Hitler ile tanışmışlardır. Eva, Hitler ile evlenmeyi çok istese de Hitler’in bu konuya cevabı ”Ben zaten Almanya ile evliyim.” oluyor. 3 kez intihara kalkışan Eva ilk olarak bir veda mektubu yazar ve ardından 1 Kasım 1932’de intihara kalkışır. Kurşun kalbi yerine boynuna gelir ve bu olay aşklarının daha da alevlenmesine sebep olur. Sonrasında ise Hitler’in başka kadınlara ilgisi olduğunu öğrenen Eva tekrar intihara kalkışır, bu sefer ise kız kardeşi tarafından kurtarılır. Son intihar denemesinde ise tek değildir ve bu sefer amacına ulaşır. Almanya’nın savaşı kaybedeceği anlaşıldığında intihar etmelerinden önceki gece evlenirler. Eva, kendilerine bir sonraki gün ne olacağını bilse dahi sevdiği adam ile evlenmiştir ve onunla intihar edecektir. Öğleden sonra Eva Braun ve Adolf Hitler odalarına çekilirler. Hitler silah ile kendisinin vurarak öldürürken, yanında bir silah olmasına rağmen Eva Braun siyanür içerek yaşamına son verir.

Okuduklarınız size yetmediyse ve daha fazla detay istiyorum diyorsanız Ahmet Savaş Özpınar’a ait olan ”Hitler’in Son 13 Günü” adlı kitabı mutlaka tavsiye ediyorum.

Ayrıca aşağıya bırakacağım linkten Adolf Hitler’in hayatına dair bir videoya ulaşabilirsiniz.

https://www.history.com/topics/world-war-ii/adolf-hitler-1

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler

https://www.yeniakit.com.tr/kimdir/Adolf_Hitler

https://www.britannica.com/list/9-things-you-might-not-know-about-adolf-hitler

https://www.history.com/topics/world-war-ii/adolf-hitler-1

”Hitler’in Son 13 Günü”

Bir Yorum Yazın