Damien Hirst’in Meşhur Köpek Balığının Hikayesi

Bu köpek balığı, 1900’ların Britanya sanatının ikonik eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve dünya çapında Britart’ın sembolu haline gelmiştir.

Tablo, 1991’de sanatçının yapmak istediği eserin parasını ödemeyi teklif eden Charles Saatchi tarafından finanse edilmiştir. Köpek balığının kendisi Hirst’a 6.000£, çalışmanın toplam maliyeti ise 50.000£ idi. 2004’te Steven A. Cohem’e, gizli bir şekilde 8 milyon dolar ya da 12 milyon dolar olduğu bildirilmişti. Köpek balığı, Avustralya’nın Queensland kentindeki Hervey Körfezi’nde görevlendirilen bir balıkçı tarafından yakalanmıştı. Ressam, “seni yiyecek kadar büyük” bir şey olması gerektiğini belirtmiştir.

Teknik özellikleri: “Kaplan köpekbalığı, cam, çelik,% 5 formaldehit çözeltisi, 213 x 518 x 213 cm’dir.”

İşte bu köpek balığından bahsediyoruz:

Damien Hirst, Zihnen Hala Yaşayan Birinin Fiziken İmkansız Ölümü, 1991

1991 yılında “Zihnen Hala Yaşayan Birinin Fiziken İmkansız Ölümü” başlıklı Damien Hirst tarafından yapılmış, vitrin içinde formaldehit ile korunmuş kaplan köpek balığı içeren bir sanat eseridir. Köpek balığı başlangıçta zayıf bir şekilde korunduğundan, bozulmaya başladı ve çevresindeki sıvı bulanıklaştı. Hirst, çürümenin bir kısmını Saatchi Galerisinin çamaşır suyu eklediği gerçeğine bağlıyor. 1993’te galeri, köpek balığını bağladı ve tenini fiberglas bir kalıpla gerdi. Hirst, o anları “Korkutucu görünmüyordu… Gerçek olmadığını söyleyebilirdim. Ağırlığı yoktu. ” diye belirtmiştir.

Hirst, Saatchi’nin çalışmayı Cohen’e satmayı beklediğini öğrendiğinde, Cohen’in daha sonra finanse ettiği ve masrafı “tutarsız” olarak nitelendirdiği bir operasyon olan köpek balığını değiştirmeyi teklif etti (sadece formaldehit maliyeti yaklaşık 100.000 $ civarındaydı).

Damien Hirst, Zihnen Hala Yaşayan Birinin Fiziken İmkansız Ölümü, 1991

 

O zaman söylediği gibi: “Bir koleksiyoncu onları aldıktan sonra sık sık üzerinde çalışırım” diyor sanatçı. “Geçenlerde bir sinek resminin sahibi olan koleksiyoncuyu aradım çünkü son halini beğenmemiştim, bu yüzden hafifçe değiştirdim.”

Queensland’den başka bir köpekbalığı yakalandı ve 2 aylık bir yolculukla Hirst’a gönderildi. Londra’nın Doğal Tarih Müzesi’ndeki bilim insanı ve balık sorumlusu Oliver Crimmen, 2006’da yeni numunenin korunmasına yardımcı oldu. Bu, vücuda formaldehit enjekte etmenin yanı sıra, iki hafta boyunca% 7’lik formalin çözeltisi banyosunda bekletmeyi içeriyordu. Orijinal 1991 vitrin daha sonra ikinci köpek balığını koymak için kullanıldı.

Peki, köpek balığı neyle ilgili?

Tamamen doğal ortamından izole edilmiş, hareket halinde olmak yerine, suda tamamen donmuş ve korunmuş halde görüyoruz. Çoğu kişi, köpek balığına ilk defa bu kadar yaklaşmışlardı, çoğumuz sadece televizyonda ya da bir akvaryumda onları görüyorduk. Burada köpek balığı hakkında doğrudan bir deneyime sahibiz, hiçbir ortamda aracılık etmiyoruz. Böylece köpek balığını yeni ve farklı bir bağlamda ele almak zorundayız ve hayvanı nasıl algıladığımızı yeniden değerlendiriyoruz. Hirst’ın eserinde, bu tanıdık görüntünün gerçekliği ve fizikselliği ile yüz yüze geldik ve yeni bir ortamda düşünmeye zorlandık.

Kaynakça: http://www.dailyartmagazine.com/story-damien-hirst-shark/

Sanatla Art sayfasının kurucusu