Édouard Manet’nin En İyi 10 Portresi

Edouard Manet, zamanının en tartışmalı ressamlarından biriydi. Gerçekçiliğinden dolayı çok eleştirilen ve mitolojik veya dini roller yüklemeden modern yaşam sahnelerini betimlediği Olympia ya da Kırda Öğle Yemeği gibi efsanevi başyapıtları, sanatçıya modern sanata giriş yapacağı bir geçit olmuştur.

Manet ayrıca portreler yapmıştır. Diğer eserleri gibi “skandal” görüntüler değil, sanatçının bakış açısıyla kaydedilen anlardı. Fotoğraf sanatının Manet’nin zamanlarında doğduğunu unutmayalım.

1- Berthe Morisot ve Menekşe Demeti

Edouard Manet, Berthe Morisot ve Menekşe Demeti, 1872

2- Emile Zola’nın Portresi

Édouard Manet, Emile Zola’nın Portresi, 1868, Musée d’Orsay

Resmi eleştirmenlerin reddettiği sanatçılarla özellikle ilgilenirmiş Emile Zola. 1866’da Manet hakkında bir makale yazdı ve ertesi yıl özel bir sergi düzenlediğinde Manet’yi tekrar savundu. Zola, gelenekçiler tarafından itiraz edilen sanatçıyı, yerinin Louvre’da olduğu geleceğin ustalarından biri olarak görüyordu.

Ona teşekkür etmek için Manet, Zola’nın portresini çizmeyi teklif etmiştir. Ortam, Zola’nın  kişiliğinin, zevklerinin ve mesleğinin karakteristik özellikleri ile uyumlu bir şekilde düzenlenmişti. Zola çalışma masasına oturmuş, bir kitap tutuyor elinde -muhtemelen Charles Blanc’ın Ressamların Tarihi. Mürekkep ve masanın üzerindeki kalem, yazarın mesleğini sembolize etmektedir.

3. Lola de Valence

Édouard Manet, Lola de Valence, 1862, Musée d’Orsay

4. Stéphane Mallarmé

Édouard Manet, Stéphane Mallarmé, 1876, Musée d’Orsay

5. Nana

Édouard Manet, Nana, 1877, Kunsthalle Hamburg

6. Zacharie Astruc

Édouard Manet, Zacharie Astruc Portresi, 1866, Kunsthalle Bremen

7- Édouard Manet

Édouard Manet, Paletli Otoportre

8. Irma Brunner

Édouard Manet, Irma Brunner, 1880, Musée d’Orsay

9- Apsent İçen Adam

Delacroix‘nın tablolarına hayranlık dolu bir ilgi duydu. Louvre‘da Tiziano ve Velazquez‘in yapıtlarının kopyalarını yaptı ve müzede 1860’lı yıllarda, Degas ile tanıştı. 1859’da salona yolladığı ilk yapıtı Apsent İçen Adam reddedildi. Martinet Galerisindeki sergi, genç meslekdaşlarının dikkatini Manet’in üzerine çekti. Bu ilgi reddedilenler salonunda sergilenen ve bir skandala yol açan “Çayırda Öğle Yemeği” tablosunun onlarda uyandırdığı hayranlıkla daha da pekişti.

10- Berthe Morisot ve Yelpaze

Édouard Manet, Yelpazesiyle Berthe Morisot, 1872, Musée d’Orsay

Kaynakça:http://www.dailyartmagazine.com/10-best-portraits-edouard-manet/ – https://www.musee-orsay.fr/en/collections/works-in-focus/search/commentaire_id/emile-zola-313.html?no_cache=1

Sanatla Art sayfasının kurucusu

Bir Yorum Yazın