Haftanın Tablosu: Claude Monet, Bahar zamanı (1872)

Claude Monet’in İlkbahar Zamanı eseri, ilk karısı Camille Doncieux’ı, leylakların gölgesinin altına otumuş bir şekilde tasvir ediyor. Resim şu an Walters Sanat Müzesi sorumluluğu altındadır.

Claude Monet Springtime
Claude Monet, 1872, Bahar Zamanı  

Camille ve Claude Monet 1870 yılında evlendi, bundan önce ise onun başkasıyla evliyken görüştüğü kişiydi ve Monet’in 1860 ve 1870’lerin figüratif resimlerine modellik yapmıştı. Güzel bir kadın olan Camille, Auguste Renoir ve Édouard Manet tarafından da kullanılıyordu. Resim, Monet’in erken dönem tabloları için tipik olan, ev hayatının büyüleyici bir görüntüsünü temsil ediyor.

1871’in sonlarında Monet, Camille ve çocukları Paris’in kuzeybatısındaki Argenteuil’e yerleşti. Argenteuil, kentsel zevk arayanlar için popüler bir yerleşim yeriydi. Monet’in meslektaşları ona sık sık katıldı ve köy empresyonizm ile ilişkilendirilmeye başladı.

Bahar Zamanı, 30 Mart – 30 Nisan 1876 tarihleri arasında Durand Ruel’in Paris Galerisi’nde düzenlenen ilk Empresyonist sergisinde sergilendi. Monet orada 6’sını Camille’nin yaptığı 18 eser sergiliyordu.

Camille Monet 1789’da öldü. Monet’in ikinci eşi Alice Hoschedé, Camille’nin Monet ile tüm resimlerini ve hatıralarını yok edilmesini emretti. Bu nedenle Camille’in imajı, Monet’in tablolarına dayanarak sağ kalabildi. İyi ki onlardan hala çok var.

 

Kaynak: http://www.dailyartmagazine.com/claude-monet-springtime-painting-week/

Bir Yorum Yazın