Haftanın tablosu: Franz von Stuck, Lucifer (1890)

Franz von Stuck bir Alman sanatçısı ve Münih Secession’un kurucularından biriydi. 19. yüzyılın sonlarında Münih’in “ressam prens’i” olarak tanınıyordu. Resim, Stuck’un “karanlık anıt” dönemine aittir ve “insan iblis” imgesini sunmaktadır. Daha fazlası için hazır mısın?

Franz von Stuck, Lucifer, National Gallery, Sofia, 1890

1912’de sanatçı “Konuyu seçerken, erkek ve kadın arasındaki ilişki gibi, yalnızca insanın –yani sonsuza kadar geçerli olanın arayışı içindeydim” dedi. “Resimlerimin çoğunda bir ‘kadın’ ve bir ‘erkek’ var. Erkeğin gücünü ve kadının yumuşaklığını yüceltmek istedim. Dini resimlerimde bile, evrensel olarak anlaşılabilir olan insan yönünü vurgulamaya çalışıyorum. Zihnimde, bir vahşi, iki barbar arasında çarmıha gerilen asil bir adam olduğunu görebilecekti.

Stuck’un sanatsal konuları hayat ve ölüm, Apollonian ve Dionisian arasında gidip gelir. Von Stuck’un büyük fikri, insanlığın kendisi, tüm tutkusu ve acısı, tüm çelişkileridir. Lucifer, izleyiciye sadece bir şeytan gibi değil, insan unsurunun kötü bir yansıması izlenimi verir. Bir zamanlar Lucifer’in sahibi olan Bulgaristan Prensi Ferdinand, von Stuck’a, Bakanlarının düşmüş baş meleği ilk gördüğünde haç işareti yaptığını ve onları “dehşete düşürdüğü” hikâyesini von Stuck neşe ile tekrar anlattı.

Kaynakça: http://www.dailyartmagazine.com/franz-von-stuck-lucifer/

Sanatla Art sayfasının kurucusu

Bir Yorum Yazın