Haftanın Tablosu: Karadeniz’de Gece, Ivan Ayvazovski, 1879

Deniz teması Ayvazovski’nin resimlerinde bir çeşit kültür ve bu dehanın eşi benzeri yoktur. Tüm tuvallerde ana vurgu her zaman denize odaklanmıştır. Diğer her şey -arka plandaki insanlar, gemiler ve yapılar temaya uyum sağlayarak hizmet vermektedir, bir çevre oluşturuyorlar. Yani, Ayvazovski’nin bu resmi “Karadeniz’de Gece”de, bütün dikkat doğal afette yoğunlaşmıştır.

Ivan Ayvazovski, Karadeniz’de Gece, 1879

Deniz, sanatçıyı daha çocukluktan kendine çekmiştir. Ayvazovski, denizlere çok uzun zamandır hayran, denizin her detayını, kıyıdaki her taş lekesini dikkatlice okuduktan sonra, tabiatın tuval üzerindeki mükemmelliğini göstermesi için mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde çalışmıştır. Ayvazovski, ana ilham kaynağıyla Karadeniz’le tanıştığı Feodosia’da doğmuş ve büyümüştür. Ressam, yalnızca doğal bir felaketin doğallığını iletmekle kalmaz, aynı zamanda çalışmalarına psikolojik bir anlam verir. Her tuval, Maestro’nun felsefesi ile doludur ve yaşam hakkında belirli bir şekilde düşünmenizi sağlar. Tek söylediği, dehanın duygusal ve rüya gibi doğası hakkındadır.

Ayvazovski’nin “Karadeniz’de Gece” adlı resmi, en güçlü eserlerinden biri sayılıyor. Tuval, yolun Denizci gezginlerini aydınlatmak için ayın bulutların arasından gözetlediğini gösteriyor. Bu ışık bulutların üzerine dökülerek denizi daha yoğun bir hale getirmiştir. Karadeniz’i betimleyen Ayvazovski, ışıkla oynamayı severdi, tüm resmin tonunu belirleyerek belli bir ruh hali vermiştir. Bu teknik, su yüzeyinde yavaş yavaş yuvarlanan dalgaların kapsamını ana hatlarıyla belirtmek için su yüzeyinin özel güzelliğini görmemizi sağlar.

Detay

İvan Aivazovski’nin “Karadeniz’de Gece” resmi küçük bir fırtınayı tasvir etmesine rağmen, huzur ve sükûnet duygusu uyandırıyor. Sanatçı denizde sonsuzluk vermek için gemiyi uzaklaştırmıştır. Ayrıca ay, sadık bir yoldaş gibi hareketini yönlendiren ve yolculuk boyunca eşlik eden gemi için ana referans işlevi görür.

Düzgün bir renk oluşturmak istiyorsanız eksiksiz renkler oluşturmalısınız. Sanatçı, gerçekçi bir gece manzarasını yeniden yaratmayı ve doğanın durumunu geçirmeyi başardığı küçük bir paleti seçmiştir. Huzursuz deniz, ufkun göksel genişliğinden açıkça ayrılmıştır. Aydınlık su yüzeyine kıyasla karanlık gökyüzü siyah uçurum gibi görünüyor.

DetayBu manzara, doğal afetin gücünü ve güzelliğini çaresiz bir oyuncağa dönüşen küçük bir teknenin aracılığıyla taşır. Her an her yeri tüketen denizin kurbanı olabilir. Ayvazovski doğanın tüm gücünü hissetmek için düşünmenizi sağlar. Ve yakından bakarsanız, cildinize resimdeki dalgaları harekete geçiren hafif bir rüzgarın değdini bile hissedebilirsiniz.

Kaynakça:https://arthive.com/ivanaivazovsky/works/35266~Night_on_the_Black_sea

Sanatla Art sayfasının kurucusu

Bir Yorum Yazın