Jean-Honoré Fragonard Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Jean-Honoré Fragonard hakkında bilmeniz gereken ilk şey – o bir Rokoko ustasıydı. Hatta Fragonard’ın Rokoko olduğunu söyleyebiliriz. Bu Fransız ressam’ın eserlerinde, onu tarzın eşanlamı haline getiren gevşek fırça darbeleri ve parlak renkleri ile birleşen saf bir coşkunluk ve haz vardır. Bilmeniz gereken diğer şeyler ise:

1-Aşırı derecede üretkendi

Jean-Honoré Fragonard, The Bathers, circa 1765, Louvre Museum, Paris

Fragonard, bunlardan sadece beş tanesi tarihli olan 550’den daha fazla resim üretti (eskiz ve gravürler sayılmadan). Yukardaki gibi, en popüler eserleri arasında samimiyet ve örtülü erotizm atmosferini taşıyan resimler yer alıyordu.

2-François Boucher’in öğrencisiydi

One of his earlier works: The See-Saw, 1750–55, Thyssen-Bornemisza Museum, Madrid

On sekizi yaşındayken Fragonard, bir Paris noterine çırak olarak verilmişti ama o kadar yetenekliydi ki, bir başka ünlü Rokoko ustası, François Boucher’e götürüldü. Boucher onu Chardin’e, biraz öğrenmesi ve altı ay sonra kendi üslubunu kazanmış olarak geri dönmesi için gönderdi.

3-Roma’da biraz zaman geçirdi

Jean-Honoré Fragonard, Jeroboam Sacrificing to the Golden Calf, 1752, Beaux-arts de Paris, l’école nationale supérieure

Fragonard 1752’de Putlara Kurban Edilen Jeroboam tablosu ile Fransız Akademi’nin verdiği ödül olan Prix de Rome saygınlığını kazandı. Fragonard Roma’dayken, hemcinsi olan ressam Hubert Robert ile arkadaş oldu. 1760 yılında, yerel manzaranın sayısız çizimini yaparak İtalya’yı beraber gezdiler. Bu romantik bahçelerdi; çeşmeleriyle, tapınaklarıyla, teraslarıyla Fragonard’ın hayallerini tasarladığı ve daha sonra sanatında ortaya koyduğu.

4-Kızı en sevdiği modellerden biriydi


Jean-Honoré Fragonard, Young Girl Reading, or The Reader, c. 1770, National Gallery of Art, Washington

Fragonar, minyatür ressamı olan Marie-Anne Gérard ile evlendi. Rosalie Fragonard adında, ileride en sevdiği modellerden biri haline gelen bir kızları oldu. Ünlü Young Girl Reading’de Rosalie’nin portresi yapılmıştır.

5-Fransız Devriminin kurbanlarından biriydi

Jean-Honoré Fragonard, Les progrès de l’amour dans le cœur d’une jeune fille, 1771-73, Frick Collection

Fransız Devrimi, Fragonard’ı kendi özel müşterilerinden mahrum etti: ya sürgüne gönderildiler ya idam edildiler. İhmal edilen ressam, 1790’da Paris’i terketmeyi ve Grasse’deki kuzeni Alexandre Maubert’in Les progrès de l’amour dans le cœur d’une jeune olarak bilinen, aslında Chateau du Barry tarafından yapılmış, dekoratif panolar serisiyle dekore edilmiş evinde kendine bir sığınak bulmayı düşünüyordu.

6-Tabii ki de en ünlü eseri, Salıncak!

Jean-Honoré Fragonard The Swing, 1767, Wallace Collection, London
Jean-Honoré Fragonard, The Swing, 1767, Wallace Collection, London

Fragonard’ın en meşhur tablosu, Salıncağın Tatlı Kazaları olarak da bilinen, Salıncak’tır. Rokoko döneminin başyapıtlarından bir olarak kabul edilir. Resim, arkada sanki o ilişkiden bihabermiş gibi gölgede kalmış adam tarafından itilen salıncaktaki bir hanımı gözlemleyen çalılıkların içinde gizlenmiş genç bir beyefendiyi tasvir ediyor. Kadın öne doğru sallandıkça, genç adam, elbisesinin altına bir bakış atıyor. Charles Collés’in anılarına göre, genç asilzade, metresinin salıncakta oturarak resmedilmesini istemiş.

7-İzlenimciler ondan etkilenmişlerdi

Berthe Morisot, Woman at Her Toilette, 1875/80, Art Institute of Chicago

Fragonard’ın yerel rengi ele almasının ve İzlenimciler üzerindeki etkileyici, kendine güvenen fırça darbelerinin etkisi hafife alınamaz. Sadece Renoir’in eserlerini onunkilerle karşılaştırın. Ve büyük yeğeni olan Berhe Morisot’inkileri.

Kaynakça: http://www.dailyartmagazine.com/things-you-need-to-know-about-jean-honore-fragonard/

Sanatla Art sayfasının kurucusu

Bir Yorum Yazın