NAM-I DİĞER KANLI KONTES ELİZABETH BATHORY KİMDİR?

Tarihte bugün, 21 Ağustos 1614’te korkunç bir katil öldü: Elizabeth Bathory.

 

Bütün zamanların en kötü kadın seri katili olarak tanımlanmaktadır. Bu korkunç hikâyede, gerçeğin nerede bittiğini ve kurgunun nerede başladığını tespit etmek şimdi imkânsızdır. 1560 doğumlu, Transilvanya’yı, Macaristan krallığı içinde neredeyse bağımsız bir prenslik olarak yöneten Bathory ailesinden biri olarak görünüm, zenginlik, mükemmel bir eğitim ve yıldızlar gibi bir sosyal konum kazandı.

11 ya da 12 yaşındayken, başka bir aristokrat Macar ailesinden Ferenc Nadasdy ile nişanlandırıldı. Fakat iki yıl sonra daha alçak konumlu olan sevgilisinden bir bebeği oldu. Nadasdy, Elizabeth’in sevgilisini hadım ettirip, köpekler tarafından parçalara ayrıldığını bildirdi. Doğan kız çocuğu sessizce herkesten saklandı ve 1575’te Elizabeth 14 yaşındayken Nadasdy ile evlendirildi. Elizabeth kocasından daha yüksek bir rütbede olduğu için soyadı Bathory’i değiştirmedi. Genç çift Nadasdy’nin Macaristan’daki Sarvar ve Csetje (şu an Slovakya’da) kalelerinde yaşadılar, ama Ferenc hırslı bir askerdi ve sürekli uzağa gidiyorudu. Elizabeth mülkleri yönetip, çeşitli sevgililer yapıp kocasına dört çocuk verdi. Kocası 1604’te öldüğünde Elizabeth 43 yaşındaydı.

Onun sadist faaliyetleri hakkındaki haber yayılmaya başlamıştı. Genç kızlara işkence etmekten ve onları öldürmekten hoşlandığı söyleniyordu. İlk başta kalelerdeki hizmetçiler ve köylü kızlardı, ancak daha sonra iyi huyları öğrenmek için yerel kibar tabakalardan gönderilen kızları dâhil etti kurbanlarının arasına. Genç kızlarının kanını içmenin gençliğini ve görünüşünü koruyacağına inanıyordu. Tanıklar, kurbanlarını bıçakladığını veya ellerini, göğüslerini, yüzlerini ve kollarını ısırdığını, onları makasla kestiğini, dudaklarına iğneler batırdığını veya kırmızı sıcak ütülerle, madeni paralarla, anahtarlarla yaktığını söylediler. Bazıları ölesiye dövülmüş ve bazıları aç bırakılmış. Elizabeth’in kızların kanlarında banyo yaptığı hikâyesi sonradan eklenmiş gibi gözüküyor. Bir Lutheran bakanı, 1610’da sonunda bir soruşturma başlatarak Macar yetkili makamlarına gitti. O yıl Aralık ayında Elizabeth ve suç ortağı olmakla suçlanan en sevdiği dört hizmetkârı tutuklandı. Üçü idam edildi ve dördüncü müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Elizabeth ailesinin ayakta durması nedeniyle yargılanmadı, ancak Csetje Kalesi’nde pencereleri duvarlarla örülmüş bir odada hücre hapsine tutuldu. 1614’te orada öldüğünde 54 yaşındaydı.

Elizabeth, başrolünde Julie Delpy, Eva Green gibi ünlü oyuncuların oynadığı daha bir sürü filme konu oldu.

 

 

Kaynakça:https://www.historytoday.com/richard-cavendish/death-countess-elizabeth-bathory

 

 

Sanatla Art sayfasının kurucusu

Bir Yorum Yazın