Sanatçı: Bu Hua Kim?

Not: Bu Sanatçıları tanıtma serisi Mart 2016 da organize ettiğim Art + Feminism edit-a-thon  sırasında Wikipedia’ ya makaleleri eklenmiş veya geliştirilmiş kadın sanatçıları belgelemek için devam eden bir dizinin bir parçasıdır.

Beauty No. 3 (2008), Bu Hua. Giclée baskısı. Image.Ressamın ve White Rabbit Collection’ın izniyle.

Stil: Dijital sanat, flash animasyon

Ülke: Çin

Yıl: 1973\-

Peki, o kim?

Bu Hua (卜桦) dijital sanat tarihinin (nispeten kısa) çarpıcı bir figürdür. Dijital sanat çalışmaları ve özellikle flash animasyonları ile tanınıyor. 2000’li yılların başlarında Flash’a tanıtıldı ve 2002’de, şu andaki Çin web sitesi flashempire.com’da ilk animasyon çalışmalarını yayınladı. O zamandan beri, büyüyen kentsel gelişim, Çin kültürel mirasının yıkımı, Çin ile Batı arasındaki sıkıntılı buluşma  gibi çağdaş Çin’deki yaşamla ilgili temaları keşfederek dijital sanat yaratmaya devam etti.

İlk eserlerinden biri olan Cat, 2002’de piyasaya sürüldü. YouTube’un varlığından bile önce olmasına rağmen viral oldu. Yüz binlerce kez indirildi ve birçok ödül aldı. Böyle bir  Flash animasyonu, Bu Hua’ın animasyon ve film yapımına olan tutkusunu keşfetmesine yol açmış oldu. 2004 yılında Li Xiao ile yapılan bir röportajda Bu Hua şöyle diyor: ”Flash’ın hiçbir şeyin yerine geçemeyeceği kendi avantajları vardır. Film yaparken fark edemeyeceğin bazı etkiler.”

2000’li yılların başında Flash animasyonuna başladığından beri, Bu Hua zengin ve karmaşık sanat eserleri yaratmıştır. Artık hem dijital hem de daha geleneksel formlarda sanat yaratıyor, ancak animasyon çalışmaları onun en ikonik hali olmaya devam ediyor.

Bu Hua’nın yaşamını ve kişiliğini sanatı aracılığıyla incelemek oldukça ilginç.

Sanatında, çocukluk çağı benliğinden yola çıkarak Pekin’de bir kız öğrenci olan bir karakter yarattı. Beyaz gömlek, mavi etek ve kırmızı fularlı karakter, “Young Pioneer”(Genç Öncü) Çin’in Genç Öncüleri, 1949 yılında başlayan Çin Komünist Partisi tarafından  yönetilen bir gençlik örgütüdür. (Çin Halk Cumhuriyeti ile aynı yıl)  Üniformadaki ikonik kırmızı eşarp, ölmüş devrimci kahramanların kanının sembolü.  Bu karakter bize Bu Hua’ın çocukluğu ve bir yetişkin olarak kendi ülkesi ve kültürüne verdiği tepkileri hakkında bir fikir veriyor. Sanatçı, Young Pioneer’ın kendisinin “idealize edilmiş” bir versiyonu olduğunu belirtiyor.

The Bodhi is Not Proven Till There is Universal Salvation No. 4 (2008) Ressamın ve White Rabbit Collection’ın izniyle. Bu çalışma Bu Hua’nın “Young Pioneer” karakterini gösteriyor.

Bu alter ego, yetişkin dünyasının karmaşıklığına karşı bir çocuğun biçimini alarak Bu Hua’nın video ve hareketsiz görüntü çalışmaları boyunca gözlenebilir. Bu şekil hem Bu Hua’nın çocukluğunun Çin’i için nostaljisini, hem de değişen Çin toplumunun duygusal ve sosyal etkilerini çağrıştırıyor. Young Pioneer’i eserlerine ekleyerek, yarattığı dünyalarda kendini anlatıcı, karakter ve gözlemci olarak sunar.

Cat (ekran görüntüsü) (2002), Bu Hua. Flash animasyon çalışması.

Cat, 2002

Cat, Bua Hua’ın en ünlü ve en sevilen ilk Flash animasyonlarından biridir. Zavallı ve yürek parçalayıcı, evsiz bir anne kedi ve oğlunun öyküsünü takip eden hikaye, birbirleri için sevgilerinin hayatta kalmalarına nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor. Daha sonraki çalışmalarının çoğundan daha geleneksel bir hikâye anlatma biçimi olan Cat, hala Bu Hua’ın sanatında yinelenen tema ve görüntülerinde kullanılır: Ölüm, antropomorfizm, küçük çocuklar tarafından yapılan tehlikeli yolculuklar ve geleneksel Çin sanatı ve kültürü gibi temalar.

Savage Growth (ekran görüntüsü) (2008), Bu Hua. Flash animasyon çalışması.

Savage Growth, 2008

Bir başka video çalışması olan Savage Growth’da, Bu Hua’ın “Young Pioneer” alter ego değişkeni, distopik görünümlü, ürkütücü gerçeküstü ve hızla büyüyen bir şehri keşfediyor. Görüntüler modern sanayileşme ve hızlı kentsel gelişimin keskin bir eleştirisini çağrıştırıyor. Video, modern toplumun çeşitli yönlerini sembolize eden garip yaratıklar tarafından dolduruluyor -gülme, insansı tilkiler; binaların patlamasına neden olan ruhani gömülü elbise gömlekleri; askeri uçak gibi davranan kuşlar, barışçıllığı yok etmek, uçan eller…

Animasyon stili, düz arka plan ve perspektif kullanımıyla birlikte, tahta siyahı baskılarından esinlenerek, aynı zamanda açık siyah ana hatlar ve parlak renkler ile bir grafik karikatür tarzıdır. Japon anime ve manganın da büyük etkileri var.

Playing a Happy Game No. 11 (2008), Giclée baskısı. Ressamın ve White Rabbit Collection’ın izniyle.

Playing a Happy Game No.11, 2008

Sanatsal uygulamalarının bir parçası olarak, Bu Hua, Flash animasyon çizimlerinin çoğunun giclée baskılarını (dijital güzel sanatlar baskıları) yaptı.  Bu, onun resimlerinin gerçekten analiz edilmesine ve bakılmasına ve büyük miktarda renkli ayrıntı içermesine izin verir. Sanatının büyük bir kısmı gibi, Happy Game No. 11 Batı ve Çin kültürleri arasındaki çatışmalara, Amerikan kapitalizmine KFC maskotu biçimindeki referanslarla bakıyor. Çin’in kültürel mirasına tutunma arzusu, dinozorların yaşadığı eski Çin sanat tarzında geleneksel bir Çin bahçesini betimleyen arka plan tarafından öne sürülüyor.

 

Kaynak: http://www.howtotalkaboutarthistory.com/artist-feature/bu-hua/

 

 

 

Bir Yorum Yazın