Sanatçı: Xiao Lu Kimdir?

Not: Bu Sanatçıları tanıtma serisi Mart 2016 da organize ettiğim Art + Feminism edit-a-thon  sırasında Wikipedia’ ya makaleleri eklenmiş veya geliştirilmiş kadın sanatçıları belgelemek için devam eden bir dizinin bir parçasıdır.

xiao lu ile ilgili görsel sonucu
Xiao Lu           

Stil: Çağdaş performans, kurulum ve video sanatı.

Ülke: Çin

Yıl: 1962/-

Xiao Lu (肖鲁), 1989 Çin Avant-garde Sergisinde, Dialogue adlı çalışmasıyla dünya çapında ün kazanan Çinli bir sanatçıdır. Sergide, kendi çalışmasını bir pelet silahıyla vurdu ve serginin derhal kapanmasına neden oldu. Eylemleri Çin hükümetine yönelik bir tehdit olarak görüldü ve anında gözaltına alındı. Dört ay sonra, Tiananmen Meydanı katliamı meydana geldiğinde Xiao Lu’ nun sergideki silah atışı “Tiananmen’in ilk silah atışı” olarak adlandırıldı.

Çin Avant-garde Sergisi zaten tartışmalı bir olaydı. Pekin Çin Ulusal Sanat Müzesi’nde 5 Şubat 1989’da açılmak için resmi izin aldı. Çağdaş Çinli sanatçıların sadece Çin düzenleyicileri tarafından düzenlemesinin yapıldığı ilk sanat sergisi olarak, tamamen eşsiz ve devrimci oldu. Resmi makamlar bunu provokatif bir demokrasi çağrısı olarak gördüler ve Tiananmen Meydanı katliamından sonra, sergi “küçük Tiananmen Meydanı” olarak adlandırıldı. Bu son derece politize ve gergin atmosfere karşı, Xiao Lu’nun silah atması, gelecek olan şeye dair mükemmel bir sembol ve başlangıç noktası sağladı.

Çin’de gözaltına alındıktan ve yıllarca yaşadığı ve çalıştığı Avustralya’ya doğru yol almayı başardıktan sonra, Xiao Lu artık Çin’de yaşıyor ve hala sanatını icra edip sergilere katılıyor. Performans sanatı ve video sanatı ile birlikte kurulum sanatı ana odak noktası olmaya devam etti.

Ä°lgili resim
Xiao Lu 1989 da çalışmasına ateş ederken.

Xiao Lu’ya ve onun ünlü silah olayına gelirsek, en büyük sürpriz, pelet silahını ateşleme sebeplerinin politik değil kişisel olması. Bunu, yıllar boyunca niyetleri hakkında spekülasyonlardan sonra Sydney Morning Herald ile yaptığı bir röportajında doğruladı. Ancak, eylemleri hakkında politik yorumları desteklediğini belirterek, “Çalışmayı kişisel duygulardan yarattım, ancak bu çalışma politik anlamlarla yorumlandı…Bunu reddetmiyorum. Bu çalışma ile anladım ki, bunu kendim için yapmıştım ama nasıl yorumlandığı da bu işin büyük bir parçası.

Ä°lgili resim
Dialogue (1989)

Dialogue, 1989

Bu, Xiao Lu’nun 1989’da ateş ettiği sanat eseri. Eserin kendisi ateş edilmesi yüzünden neredeyse anlaşılmaz durumda. Biri erkek figürü ve biri kadın figürü olan iki telefon kulübesinden ve aralarında sallanan kırmızı bir telefondan oluşuyor. Sanat eserinin kişisel bir çalışma olduğu Xiao Lu tarafından kabul edildi, ancak ne anlama geldiği konusunda gerçek bir fikrimiz yok. Silah atışlarının anlam ve işin kavramsallaştırılmasında ne kadar büyük bir rol oynadığı da belirsizliğini koruyor.

xiao lu ile ilgili görsel sonucu

Love Letter, 2011

‘Love Letter’ hamileliğiyle ilgili ve kömür, Çin bitkisel tıbbı ve xuan kağıdının parçalarını içeren bir kurgudan oluşuyor. Odun kömürü ve tıbbı, hamileliği sırasında kendini sağlıklı tutmak için aldığı geleneksel bitkisel ilaçlardı. Kâğıt parçaları üzerine, her biri bir sır olan iç düşüncelerini yazdı.

 

Daha fazla bilgiye ulaşabileceğiniz yerler:

Xiao Lu ve hayatı hakkında en iyi bilgi kaynağı, 2010 yılında Xiao Lu’nun kendisi tarafından yazılan ‘Dialogue’ kitabıdır. Her ne kadar kurgusal olsa da, büyük ölçüde kendi hayatına dayanıyor. Aynı zamanda kitap, 1989 Çin Avant-garde Sergisi sorumlusu Gao Minglu’nun tarafından büyük bir önsöz de içeriyor.

Kaynak: http://www.howtotalkaboutarthistory.com/artist-feature/artist-feature-who-is-xiao-lu/

Bir Yorum Yazın