Stonehenge’in Gizemi Çözüldü

Bilim insanları Stonehenge’i (Asılı Taş) kimin inşa ettiği gizemini çözmek için eski DNA’yı analiz ettiler.

Stonehenge

Tamamiyle bir muamma olan Stonehenge, dünyanın en ünlü antik kalıntıları arasında yer almaktadır. Tarih öncesine ait olan anıt, yıllarca arkeologların kafasını karıştırdı, araştırmalar kimin ve nasıl inşa ettiği hakkında sonsuz teorilerle sonuçlandı. Ancak son olarak bilim insanları, inşaatçılar hakkında önemli bilgiler keşfettiler ve bu durum için bazı somut ipuçları var.

Bilimsel bir dergi olan Nature: Ecology & Evolution, Nature dergisinde yer alan yeni bir araştırmaya göre bugün Wiltshire, İngiltere’de muazzam taş düzenlemesini yapan insanlar, şimdi Türkiye olarak bilinen topraklardandı.

İngiltere’de yapılan DNA araştırması sonucu, ülkenin başlıca tarihî anıtlarından olan Stonehenge’i inşâ edenlerin Anadolu’dan geldiklerini tespit etti.

Bilim insanları bu sonuca nasıl ulaştı?

Başkent Londra’da yapılan DNA araştırmasında uzmanlar, İngiltere’de Neolitik Çağ (M.Ö. 5500 – M. Ö. 800)’da yaşayanların kalıntılarından alınan DNA örnekleriyle, aynı dönemde Avrupa’da yaşayanların DNA örneklerini karşılaştırdı. Araştırma sonucu, Britanya Adası’nda Neolitik Dönem’de yerleşik olanların, Anadolu’dan yola çıkıp, İber Yarımadası üzerinden gelerek adaya yerleştikleri saptandı. Bu halkın, M.Ö. 4000 yıllarında Britanya’ya ulaştığı belirlendi.

Britanya’ya giren Neolitik Çağ göçmenlerinin tarımın yanısıra, megalit olarak bilinen dev kayalarla inşâ edilen anıtları da getirdiği belirtiliyor. Stonehenge Anıtı da bu geleneğin bir parçası.

İngiltere’de keşfedilen altı Mesolitik ve 67 Neolitik kişiden elde edilen antik genetik verileri analiz ettikten sonra “Mesolitik İngiliz ve Batı Avrupalı ​​avcı-toplayıcılar (Hayvan avlayarak yaşayan ve ana gıda kaynakları için yenilebilir bitkiler toplayan ve hayvan beslemeyen ya da tarla arazisi olmayan bir grup insan) arasındaki kalıcı genetik benzerlikler” tespit edebildiler. Bunun milattan önce yaklaşık 400’lerde, “Avrupalı çiftçilerin” Ege kıyılarından İngiltere’ye göç ettiğini, uzun süredir adada yaşayan ve bölgeyi tarıma tanıtan avcı-toplayıcıların yerini aldığını gösteriyor.

 Araştırmada avcı-toplayıcı halka ait DNA örnekleri de incelendi. Buna göre, o dönemin çoğu Avrupalı avcı-toplayıcı halkı gibi, bu halk esmer ve mavi gözlüydü. Neolitik çiftçilerin ise derilerinin daha açık renkli, kahverengi gözlü ve siyah ya da koyu kahverengi saçlı olduğu belirlendi.

“Çiftçiliğe geçiş, insan evriminde en önemli teknolojik yeniliklerden birini işaret ediyor,” diyor University College London’daki Genetik, Evrim ve Çevre Profesörü ve araştırmanın yazarı Mark Thomas.“100 yıldan uzun bir süredir arkeologlar, göçmen Avrupalı çiftçiler tarafından İngiltere’ye getirilip getirilmediği veya yerel avcı-toplayıcılar tarafından kabul edilip edilmediği konusunda tartışma yaptılar.”

Londra’daki Ulusal Tarih Müzesi’nden Dr. Tom Bot“Neolotik çiftçilerin gelmesinin ardından, yerel Britanyalı avcı-toplayıcıların izine pek rastlayamıyoruz. Bu durum, hiç karışmadıkları anlamına gelmiyor. Sadece nüfûslarının genetik bir miras bırakmak için çok küçük olduğunu gösteriyor” dedi.

Stonehenge MÖ 3000 ile 1500 yılları arasında inşa edildiğinden bilim insanları bu Avrupalı göçmenlerin soylarının Stonehenge’in oluşumundan sorumlu olduğu sonucuna varabilir. Ancak en önemlisi bir bütün olarak tarım devrimini çevreleyen asırlık bir tartışmada büyük bir mola verdiler.

Sonunda bilim insanları Stonehenge’i kimin inşa ettiği gizemini çözdü.

Kaynak: https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-47938188- https://mymodernmet.com/who-built-stonehenge/ – PHYS

Herkese merhaba! İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim. Amacımız sizleri sıkmadan sanata doyurmak. Sevgili okurlarımız, bu iş bizim için derin bir tutku.

Bir Yorum Yazın